آیا کسب و کار آنلاین‌ها باید مدیرعامل حرفه‌ای استخدام کنند؟یکی از اشتباهات اغلب کارآفرینان این است که افراد قابل‌کنترل، مطیع و غیر منتقدی را در تیم مدیریتی خود جمع می‌کنند، بدین معنی که به هیچ وجه یک مدیرعامل قدیمی و باسابقه، نگاهی به عملکرد یک کارآفرین جوان یا مدیر جدید نخواهد داشت. اما آیا این ترس منطقی است؟
چرا کارآفرینان از استخدام مدیرعاملان قدیمی اجتناب می‌کنند؟
اول اینکه با اجتناب از استخدام افراد حرفه‌ای، پیچیدگی روابط کاهش پیدا می‌کند. من به‌عنوان یک کارآفرین، نمی‌خواهم یک مدیر اجرایی مجرب وارد کسب‌وکارم شود، تمام کاستی‌های مرا تشخیص دهد و بگوید که باید چه‌کاری را چگونه انجام دهم. دوم اینکه آن‌ها فکر می‌کنند احتمالاً کاندیدای موردنظرشان مشکلی دارد. چرا اصولاً یک مدیر اجرایی حرفه‌ای باید متمایل باشد در یک کسب و کار آنلاین کار کند؟ سوم اینکه کارآفرینان فکر می‌کند مدیران حرفه‌ای، صرفاً می‌خواهند دیگران را کنترل کنند و خودشان در عمل، اجرای هیچ وظیفه‌ای را به عهده نمی‌گیرند. درنهایت، کارآفرینان تصور می‌کنند انرژی مدیران باسابقه، برای کار در یک کسب‌وکار نوپا کافی نیست.

چرا این دیدگاه نادرست است؟
ولی ممکن است برخی از کاندیداهای شما چنین ویژگی‌هایی داشته باشند، ولی در فرایند استخدام به هیچ وجه نمی‌توان همه‌ی گزینه‌ها را به یک‌ چشم نگاه کرد. همه‌ی گزینه‌های احتمالی شما، با یکدیگر متفاوت‌اند و باید به‌صورت فردی و مجرا ارزیابی شوند. بنابراین افرادی را که برای استخدام مدنظر دارید، بررسی کنید. ممکن است یک مدیر، فقط ترجیح بدهد وظایف بازاریابی را به عهده بگیرد و هیچ مشکلی با متمرکز ماندن روی یک دپارتمان نداشته باشد. ممکن است یک کاندیدا، علاقه‌مند باشد کسب‌وکارهای نوپا را در مراحل اولیه‌ی کارشان یاری دهد و از ساعات طولانی کار ابایی نداشته باشد. فراموش نکنید که هر شرکت، فقط به یک مدیرعامل نیاز دارد و زمانی که یک مدیرعامل تصمیم می‌گیرد شرکت خود را عوض کند، اگر فرصت مناسب و مشابهی برای شغل مدیرعاملی پیش روی نداشته باشد، مجبور است به مشاغل اجرایی دیگری روی بیاورد.

مقالات مرتبط:
یک هیئت ‌مدیره بد خواهد توانست کسب و کار آنلاین را کاملاً نابود کند
مدیرانی را استخدام کنید که توانایی جذب نیروهای با استعداد دارند

چرا مدیرعاملان قدیمی گزینه‌های خوبی برای استخدام هستند؟
اول اینکه فقط یک مدیرعامل خواهد توانست تمام حوزه‌ها و جوانب کسب‌وکار شما را درک کند و متوجه شود که قسمت‌های مختلف، چگونه کنار یکدیگر کار می‌کنند. به‌عنوان‌نمونه اگر یک مدیرعامل سابق، برای سمت مدیریت تکنولوژی شرکت استخدام شود، نه‌فقط نیازهای قسمت فناوری را درک می‌کند، بلکه می‌داند این نیازها چه تأثیراتی روی بودجه، استخدام، بازاریابی محصول و نظیر آن خواهد داشت. به‌علاوه یک مدیرعامل سابق، نسبت به مدیری که همه‌ی دوران حرفه‌ای خود را در یک دپارتمان ثابت گذرانده، افق دید وسیع‌تری دارد و خواهد توانست تصمیمات بهتری اتخاذ کند.

از طرف دیگر، مدیرعاملان قدیمی نه‌فقط خطری برای شما محسوب نمی‌شوند، بلکه واقعاً خواهند توانست مفید واقع شوند. شرکت شما تا زمانی که به مرحله‌ی رشد برسد، با چالش‌های زیادی روبرو خواهد شد و چه کسی بهتر از مدیرعاملی که شخصاً این چالش‌ها را تجربه کرده، خواهد توانست به شما کمک کند؟ با همکاری چنین فردی، به‌جای اینکه وقتتان را صرف آزمون‌وخطای راه‌های مختلف کنید (که به معنای صرف هزینه‌های بسیار بالاتری است) می‌توانید سریع‌تر و با اعتماد بیشتری به جلو حرکت کنید.
یک دلیل خوب دیگری برای استخدام مدیران باسابقه، تجربه‌ی آن‌ها در اداره کردن جوانب مختلف کسب‌وکار است، حتی اگر از ابتدا با این هدف استخدام نشده باشند. فرض کنید مدیر عملیاتی شما ناگهان استعفا دهد و شرکتتان را ترک کند. تا زمانی که فرد جدیدی را جایگزین او کنید، یک مدیرعامل به‌خوبی خواهد توانست نقش او را به عهده بگیرد و وظایفش را اجرا کند. ممکن است سرپرست منابع انسانی، در اجرای فرهنگ کسب و کار آنلاینی یا حفظ کارمندان خوب با مشکل مواجه شود. بازهم یک مدیرعامل سابق خواهد توانست تجربیات خود را در اختیار او قرار دهد و توصیه‌های مفیدی برای رفع این چالش‌ها پیشنهاد دهد.  
چرا نباید از استخدام مدیرعاملان قدیمی بترسید؟
چرا استخدام یک مدیر حرفه‌ای کارآفرینان را نگران می‌کند؟ چنین استخدامی قدرت کنترل شما را کاهش نمی‌دهد. شما هنوز رئیس هستید و کافی است درست مثل قبل در مورد تصمیم‌گیری‌هایتان اعتمادبه‌نفس داشته باشید. اگر یک مدیر باسابقه در کنارتان حضور داشته باشد، سد راه تلاش‌های شما نمی‌شود و به کسب‌وکارتان آسیبی وارد نمی‌کند، بلکه به شما در کشف و اجرای ایده‌های جدید کمک می‌کند. تصور نکنید مدیری که از خودتان مجرب‌تر است، موقعیت شما را به خطر می‌اندازد. وظیفه‌ی او کمک کردن به شما است و اگر در این امر موفق نبود، بازهم می‌توانید به گزینه‌های دیگری فکر کنید. به یاد داشته باشید که همیشه افرادی را استخدام کنید که از خودتان باهوش‌تر و باتجربه‌ترند. اگر زمانی متوجه شدید که باهوش‌ترین فرد دفتر کارتان هستید، باید بدانید که با مشکلی مواجهید.بیشتر بخوانید:


کسب و کار آنلاین‌هایی که برای جلوگیری از نابینایی کار می‌کنند
روش‌هایی برای ارائه مشاوره به کسب و کار آنلاین‌ها
سخت کوشی بیش از حد برای سلامتی مضر است
درس‌هایی در مورد نوآوری برای کسب و کار آنلاین‌هایی با آرمان‌ جهانی
راهنمای استخدام پرسنل برای مؤسسین کسب و کار آنلاین
https://www.zoomit.ir/2018/2/12/268347/startup-hiring-former-ceos/

کلیدواژه : CEOentrepreneur
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان