کسب و کار آنلاین‌هایی که برای جلوگیری از نابینایی فعالیت می‌کنندافرادی نابینا یا کسانی که دچار اختلال در بینایی شده‌اند هنوز هم خواهند توانست به بازگشت سلامتی خود امیدوار باشند زیرا امروزه کسب و کار آنلاین‌های زیادی در این زمینه کار می‌کنند. شرکت تولید کننده‌ی پوشاکی که تمام درآمد خود را صرف تحقیق در مورد نابینایی می‌کند، کسب و کار آنلاین‌هایی که در زمینه ایمپلنت، تزریقات و کمک به بینایی از طریق واقعیت مجازی کار می‌کنند نشان می‌دهند که هنوز هم می‌توان به درمان نابینایی امید داشت.
آیا تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید از دست دادن کدام یک از حواس پنج‌گانه بدتر است؟ مطمئنا پاسخ شمار زیادی از افراد به این سوال بینایی است. در حال حاضر نابینایی یعنی زندگی کردن در دنیایی بدون نور زندگی ۱۱ میلیون نفر از مردم آمریکا را تحت تأثیر قرار داده است. این افراد به نوعی از بیماری چشمی AMD یا ماکولار دجنریشن مبتلا شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۲۲ میلیون نفر برسد. ویتامین‌ها و مسکن‌ها راه درمان این بیماری هستند اما پیشرفت کامل بیمار را تضمین نمی‌کنند.
AMD بیماری است که باعث نابینایی افراد بالای ۵۵ سال می‌شود اما این به این معنا نیست که خطر نابینایی جوان‌‌ترها را تهدید نمی‌کند. JMD نوعی بیماری ارثی و نادر است که کودکان و نوجوانان به آن مبتلا می‌شوند. استارگارد یا بیماری ژنتیکی شبکیه روی دید مرکزی تأثیر می‌گذارد و معمولا از سنین کودکی و جوانی آغاز می‌شود. رتینیت پیگمنتوزا (Retinitis pigmentosa) یا RP بیماری ژنتیکی دیگری است که خواهد توانست دید فرد را در سن ۴۰ سالگی از بین ببرد. این بیماری بسیار نادر است و از میان هر چهار هزار نفر یک نفر به آن مبتلا است. خبر خوب این است که کارآفرینان زیادی در سراسر دنیا برای درمان نابینایی کار می‌کنند. نکته‌ی جالب این است که هرکدام از کسب و کار آنلاین‌ها با روش متفاوتی برای مقابله با نابینایی تلاش می‌کنند. در ادامه‌ی این مقاله‌ی وبلیان به معرفی پنج مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

۱- کسب و کار آنلاین LambdaVision
این شرکت در حال تولید نوعی ایمپلنت از جنس پروتئین برای درمان بیماری AMD و RP است. ایمپلنت‌های شرکت LambdaVision پشت شبکیه‌ی چشم وارد می‌شوند و جایگزینی برای عملکرد سلول‌های آسیب دیده‌ی چشم هستند. این شرکت آزمایش‌های خود را از اکتبر سال گذشته روی حیوانات آغاز کرد. ایمپلنت‌ها نوعی غشای نازک و انعطاف‌پذیر از جنس پروتئین هستند و در مرکز آزمایشگاهی این شرکت تولید شده‌اند. پروتئین باکتریورودوپسین (bacteriorhodopsin) از یک میکروب آب شور به نام Halobacterium salinarum گرفته شده است که خواهد توانست نور را به انرژی تبدیل کند. ساخت هر ایمپلنت با داربستی از جنس الیاف پلی‌استر آغاز شده  و وارد محلول پروتئین می‌شود. سپس چند ثانیه در معرض هوا قرار می‌گیرد تا خشک شود و دوباره وارد محلول می‌شود. این عمل ۲۰۰ بار تکرار می‌شود تا درنهایت غشای نازکی با ضخامت یک میلی‌متر تولید شود. برای هریک از سه ایستگاه روباتیک شرکت LambdaVision بین دو تا سه روز طول می‌کشد تا یک ایمپلنت ساخته شود. هدف شرکت، درمان بیمارانی است که بینایی خود را به طور کامل از دست داده‌اند. بازاری که برای بیماری PR در نظر گرفته شده است حداقل ۱.۵ میلیارد دلار ارزش دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۲۵ هزار دلار سرمایه جذب کرد و بودجه‌ی آن در حال حاضر به ۲.۴ میلیون دلار رسیده است.
۲- کسب و کار آنلاین Ichor Therapeutics
Ichor Therapeutics یک کسب و کار آنلاین ایتالیایی مبتنی بر بیوتکنولوژی است که برای درمان بیماری‌های AMD و JMD تلاش می‌کند. آنزیم‌های مشتق شده‌ی این شرکت از منابع مختلفی گرفته شده‌اند و قابلیت تزریق دارند. نتایج اولیه‌ی شرکت نشان می‌دهد این روش درمان خواهد توانست بیماری AMD را در مراحل اولیه، میانی و آخرین مرحله درمان کند. درحالی‌که سایر روش‌های درمان فقط مراحل آخر بیماری را هدف قرار داده‌اند و این باعث می‌شود بیماران زیادی از خدمات درمانی محروم شوند. میلیون‌ها نفر با روش درمانی این شرکت خواهند توانست بینایی خود را حفظ یا دوباره به دست بیاورند. Ichor Therapeutics در حال ارزیابی ایمنی و کارایی این روش درمان روی موش‌هایی است که به بیماری AMD مبتلا هستند و بیش از ۳.۲ میلیون دلار از طرف موسسات سرمایه‌گذاری و دولت سرمایه جذب کرده است.
۳- کسب و کار آنلاین Cell Cure Neurosciences
شرکت Cell Cure Neurosciences در حال توسعه‌ی روشی برای تزریق سلول‌های مخاطی رنگ‌دانه‌ی شبکیه یا PRE است. این مواد از سلول‌های بنیادی پلورپوفنت و با استفاده از تکنولوژی خاصی تولید شده‌اند و برای کار کاری سلول‌های فتورسپتور (سلول‌های گیرنده نور) ضروری هستند.
مدیرعامل این شرکت می‌گوید با افزایش سن، PRE ها از بین می‌روند و این باعث می‌شود سلول‌های فتورسپتور به مواد مغذی و رنگ‌دانه‌های لازم برای عملکرد خود دسترسی نداشته باشند. سلول‌های فتورسپتور مدت زمان کوتاهی در این شرایط دوام می‌آورند و غیرقابل بازگشت هستند. هدف شرکت این است که برای اولین بار سلول‌های PRE را پیوند بزند تا فتورسپتورهای زنده را نجات دهد و روند بیماری را از بین ببرد.
شرکت Cell Cure Neurosciences در حال انجام آزمایش‌های بالینی برای درمان AMD پیشرفته است و تأییدیه‌ی اداره غذا و داروی آمریکا را نیز دریافت کرده است.

۴- کسب و کار آنلاین GiveVision
کسب و کار آنلاین GiveVision یک کسب و کار آنلاین انگلیسی است که با ترکیب واقعیت افزوده و واقعیت مجازی وسیله‌ای را برای کمک به افراد دارای اختلال بینایی اختراع کرده است. این کسب و کار آنلاین تا به حال نامزد و برنده‌ی جوایز معتبری شده است. دستگاه اختراع شده به وسیله این شرکت SightPlus نام دارد و نور را به قسمت‌هایی از چشم که هنوز از کار نیفتاده‌اند می‌تاباند تا تصویر واضح‌تری از دنیای اطراف را به بیمار را نشان دهد و دید آن‌ها را پیشرفت بقسمتد. این دستگاه قابلیت نزدیک کردن ذره‌بین‌ها و دور کردن تلسکوپ‌ها را با هم ترکیب کرده است و در اپلیکیشن‌های مرتبط با کتاب‌خوانی، تماشای تلویزیون و تشخیص چهره به بیمار کمک می‌کند دید بهتری داشته باشد. طراحی این دستگاه به گونه‌ای است که نخواهد توانست هنگام راه رفتن و رانندگی استفاده شود. هدف بعدی کسب و کار آنلاین این است که اندازه‌ی SightPlus را کوچک کند و ظاهری مانند عینک‌های گوگل به آن بدهد. این کسب و کار آنلاین ۵۰۰ هزار پوند سرمایه جذب کرده است و در سال ۲۰۱۸ به بازار وارد می‌شود. این کسب و کار آنلاین همچنین قصد دارد بازار آمریکا را نیز هدف قرار دهد.
۵- کسب و کار آنلاین Two Blind Brothers
این شرکت که دو برادر نابینا نام دارد کاری برای پیدا کردن درمان نابینایی انجام نمی‌دهد اما تمام سود شرکت را برای پیدا کردن درمانی برای بیماری JMD وقف می‌کند. این شرکت فقط با هدف اختصاص بودجه برای تحقیق در مورد پیدا کردن راهی برای درمان نابینایی بنیان‌گذاری شده است و از این طریق سهم خود را برای پیدا کردن درمان انجام می‌دهد. دو برادری که این شرکت را بنیان‌گذاری کرده‌اند یعنی برایان (Bryan) و بردفورد (Bradford) هر دو به بیماری JMD مبتلا شده‌اند و بینایی خود را از دست داده‌اند. پوشاک تولیدی این شرکت جنس خاصی دارد و بسیار نرم است. به طوری که بعد از لمس کردن آن متوجه بافت خاص و متفاوت آن خواهید شد.بیشتر بخوانید:


روش‌هایی برای ارائه مشاوره به کسب و کار آنلاین‌ها
سخت کوشی بیش از حد برای سلامتی مضر است
درس‌هایی در مورد نوآوری برای کسب و کار آنلاین‌هایی با آرمان‌ جهانی
راهنمای استخدام پرسنل برای مؤسسین کسب و کار آنلاین
قوانین پایه برای جذب سرمایه به وسیله کسب و کار آنلاین
https://www.zoomit.ir/2018/2/11/268307/startups-preventing-blindness/

کلیدواژه : entrepreneurHealth
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان